Artykuły dla rodziców

Artykuły dla rodziców - nowe

Gdy nasze dziecko idzie do szkoły

Zbliża się dzień, w którym nasze dziecko wejdzie w nowy etap życia – będzie uczniem. Czy mu się spodoba? Czy znajdzie dobrych kolegów? Czy polubi szkołę? Czy nauka będzie sprawiała mu problemy? Jak zmniejszyć stres dziecka?

Pierwsze dni szkoły to olbrzymie przeżycie zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Nasze pociechy z niecierpliwością oczekują rozpoczęcia roku szkolnego. Jednocześnie jest to dla nich duży stres. Wszystko jest nowe - miejsce, znajomi, Pani wychowawczyni, obowiązki. Jak sobie z tym poradzić? W tym muszą pomóc rodzice. Początkowe tygodnie zajęć są bardzo ważne. Od nich zależy, jak dziecko będzie kojarzyło szkołę, a co za tym idzie - jakie będzie miało postępy w nauce. Wiedzą o tym doskonale nauczyciele, którzy w łagodny sposób próbują przystosować dzieci do szkolnych ławek. Rodzice powinni również zdawać sobie
z tego sprawę, aby wspierać dziecko i odpowiednio motywować.
Przygotowując dziecko do szkoły, martwimy się, że sobie nie poradzi, ale nie okazujmy mu naszych obaw. Jeśli wyczuje nasz lęk, przejmie go na siebie i też zacznie się bać. Jeśli tak się stanie, trudno nam będzie dziecko uspokoić. Dlatego musimy być pozytywnie nastawieni,
a nasza dobra energia zachęci malucha do poznania nowego szkolnego świata.

Co mogą zrobić rodzice aby dziecko uniknęło trudności w nauce?

 • Otaczaj dziecko troskliwa opieką od najmłodszych lat.
 • Dbaj o prawidłowy rozwój fizyczny.
 • Zatroszcz się o prawidłowy rozwój dziecka we wszystkich jego sferach.
 • Przygotuj dziecko do nauki szkolnej poprzez rozwijanie samodzielności, zainteresowań poznawczych, chęci do pracy.
 • Przez lata nauki dbaj o zdrowie fizyczne i psychiczne dziecka.
 • Upewnij się, że Twoje dziecko jest samodzielne, na przykład potrafi samo korzystać
  z toalety, przebrać się na w-f, a także, że jest w stanie siedzieć cicho przez dłuższy czas. Jeżeli  ma z tym problem – odpowiednio wcześniej potrenuj z nim te czynności. Niepotrzebny lęk może znacznie utrudniać funkcjonowanie w szkole.
 • Baw się i ćwicz ze swoim dzieckiem wszystkie funkcje psychomotoryczne, potrzebne do nauki czytania i pisania. Stosuj różnorodne ćwiczenia, które wspierają rozwój percepcji wzrokowo-słuchowo-ruchowej, mowy, koordynacji, orientacji przestrzennej, słuchu fonemowego, itp. Bawcie się każdego dnia.
 • Zatroszcz się o dobrą atmosferę w rodzinie, o zaspokajanie potrzeb emocjonalnych, zwłaszcza potrzeby bezpieczeństwa.
 • Dbaj o prawidłowe stosunki swojego dziecka z rówieśnikami a także z nauczycielami.
 • Stawiaj dziecku wymagania dostosowane do jego możliwości.
 • Zapewniaj jak najlepsze warunki do odrabiania lekcji (miejsce, czas, spokój).
  Wytłumacz dziecku, co je czeka w szkole. Dobrym pomysłem jest pójście na spacer do szkoły na kilka dni przed rozpoczęciem roku szkolnego, aby oswoiło się z nowym miejscem i okolicą oraz podzielenie się swoimi wspomnieniami. Świadomość, czego się spodziewać, sprawi, że dziecko poczuje się pewniej.
 • Szkoły organizują dla dzieci przygotowawcze zajęcia, podczas których będą mogły zapoznać się z przyszłymi wychowawcami i pobawić w grupie dzieci.
 • Pamiętaj, że nie tylko pierwszy dzień szkoły jest dla małego ucznia stresujący. Przygotuj się na to, że nawet przez pierwszych kilka tygodni dziecko będzie przeżywało wejście w nowy świat. Rozmowa z dzieckiem jest bardzo ważna, niech czuje, że ma w Tobie oparcie.
 • Dla wielu rodziców pierwszy dzwonek na lekcje w życiu ich dziecka to stresujące wydarzenie, które oznacza koniec jakiegoś etapu. Także dzieci przeżywają początek szkoły, zwłaszcza, jeśli nie wiedzą, czego się spodziewać.
 • Upewnij się, że Twoje dziecko jest samodzielne, na przykład potrafi samo korzystać
  z toalety, przebrać się na w-f, a także, że jest w stanie siedzieć cicho przez dłuższy czas. Jeżeli  ma z tym problem – odpowiednio wcześniej potrenuj z nim te czynności. Niepotrzebny lęk może znacznie utrudniać funkcjonowanie w szkole.
 • Baw się i ćwicz ze swoim dzieckiem wszystkie funkcje psychomotoryczne, potrzebne do nauki czytania i pisania. Stosuj różnorodne ćwiczenia, które wspierają rozwój percepcji wzrokowo-słuchowo-ruchowej, mowy, koordynacji, orientacji przestrzennej, słuchu fonemowego, itp. Bawcie się każdego dnia.

Aby ograniczyć dziecku stres związany z pójściem do szkoły dobrze jest przygotować je do tego wcześniej pod względem emocjonalnym i społecznym. Polega to na utwierdzeniu dziecka w przekonaniu, że jest ono w centrum zainteresowania rodziców, że jest przez nich kochane i akceptowane. Maluch musi czuć się bezpiecznie, co możemy osiągnąć w życiu rodzinnym.
Powinniśmy uczyć go samodzielności, zaradności, zlecając mu prace domowe, obowiązki. Dodatkowo dobrze jest pobudzać dziecko umysłowo – rozbudzając jego poznawcze zainteresowania, chęć do nauki. Ważny jest bezpośredni kontakt z dzieckiem, rozmowy, wspólne zabawy, gry, spacery, oglądanie ilustracji i przede wszystkim czytanie książek. Nasza pociecha powinna mieć swój kącik w domu, gdzie może samodzielnie bawić się
i tworzyć. We właściwym przygotowaniu dziecka do szkoły upatruje się szansę likwidacji niepowodzeń edukacyjnych.

Wyprawka szkolna

Przed rozpoczęciem roku szkolnego rodzice powinni skompletować dziecku wyprawkę szkolną. Kolorowe kredki, piórnik, plecak itp. budują atmosferę ciekawości. Dla wielu dzieci szkolna wyprawka to poważna sprawa. Gromadzenie przydatnych przedmiotów daje im poczucie, że są już całkiem „dorosłe”. Dlatego też kompletowanie szkolnej wyprawki warto wykonać razem z dzieckiem. Niech wybierze swój piórnik i zeszyty. W ten sposób oswoi się z myślą o nauce szkolnej i nie będzie mogło się doczekać pierwszego dnia w szkole. Pomoce naukowe powinny być dostosowane do malutkich rączek dzieci, dlatego trzeba zwrócić uwagę na ich ergonomię, tzn. kształt i forma powinny odpowiadać krzywiznom fizjologicznym ciała; siła, wielkość i położenie powinny odpowiadać możliwościom biologicznym malucha, a faktura materiału, z którego wykonany jest wyrób, powinna sprzyjać pewności chwytu. Dodatkowo kolorystyka i harmonia kształtu powinny zaspakajać potrzeby estetyczne, czyli po prostu podobać się. Na to ma również wpływ panująca moda, dla dziecka bardzo ważne jest aby mieć takie same lub podobne kredki, ołówki jak jego koledzy i koleżanki, m.in. to sprawia, że dziecko czuje się akceptowane przez grupę. Ważne jest, aby w szczególności dzieciom leworęcznym zapewnić odpowiednie przybory szkolne. Są one produkowane wg najnowszych standardów ergonomicznych, przystosowane do małych rączek dzieci.

Co robić gdy dziecko rozpocznie już edukację szkolną

 • Aby uczeń był w dobrej formie, przyzwyczajaj dziecko do regularnego odpoczynku: stałe pory na sen, pobudka z lekkim zapasem czasu oraz jedzenie śniadania bez pośpiechu i stresu. Przybory do szkoły pakuj razem z dzieckiem wieczorem poprzedniego dnia, z czasem dziecko nauczy się samodzielnie przygotowywać do szkoły. Nigdy nie wyręczaj dziecka!!
 • Zapewnij jak najlepsze warunki do odrabiania lekcji (miejsce, czas, spokój).
 • Systematycznie interesuj się sprawami szkolnymi dziecka.
 • Utrzymuj systematyczny kontakt ze szkołą i wychowawcą.

Powodzenia!

 

Opracowała: Magdalena Zielińska

 

Źródło: artkuł psycholog mgr Violetta M. Baranowska „Dziecko idzie do szkoły”

  artykuł Anna Kusak „Gdy dziecko idzie do szkoły”

  internet