• Skóra dziecka zimą – jak o nią zadbać i pielęgnować?

Przyczyny i sposoby.

Sucha skóra u dziecka to poważny problem, który zdarza się dość często i wiąże się
          z wieloma uciążliwymi objawami. Jednak dzięki wiedzy na temat zapobiegania suchej skórze dziecka, można skutecznie ochronić przed tym swojego maluszka.

Skóra małych dzieci znacznie różni się od skóry dorosłych. Jest delikatna, cieńsza, mniej sprężysta, a dodatkowo jej komórki nie przylegają tak ściśle do siebie, jak w skórze osób dorosłych. Dziecięca skóra ma również inny skład warstwy lipidowej, mniejszą aktywność gruczołów potowych i łojowych. Taka budowa powoduje szybszą utratę wody i przesuszanie, zwłaszcza w niekorzystnych, zimowych warunkach. Suchej, uwrażliwionej czynnikami panującymi na zewnątrz skórze, brakuje lipidów i wody. Potrzebuje ona zatem właściwego odżywienia.
          Skóra dziecka ze swej natury ma skłonność do przesuszania się. Niestety, zima jej nie pomaga. Suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach i mroźny wiatr na zewnątrz, te czynniki sprawiają, że nawet u dzieci, które wcześniej nie miały problemów, może pojawić się sucha skóra. Przesuszanie skóry u dziecka zimą jest więc konsekwencją przede wszystkim przebywania w miejscach o suchym powietrzu. Im mniejszy poziom wilgotności w otoczeniu, tym więcej własnej wilgoci oddaje skóra dziecka. Podobnie dzieje się na zewnątrz, gdy termometr wskazuje ujemne temperatury. Mroźne powietrze jest jednocześnie suche, a jeśli przy okazji wieje wiatr, to taka pogoda ma działanie silnie wysuszające.

Jak nie dopuścić do przesuszenia?

Jak wiadomo, lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dlatego zimą:

- NIE ULEGAJ POKUSIE NADMIERNEGO DOGRZEWANIA POKOJU DZIECKA - optymalna temperatura to 20-22 stopnie (w sypialni nawet mniej), a wilgotność 40-60 proc. Zadbajmy o właściwe nawilżanie powietrza.  Warto kupić tzw. wilgotnościomierz, za pomocą którego zmierzymy ilość pary wodnej
          w powietrzu. Niekorzystny jest zarówno za niski, jak i za wysoki poziom, który sprzyja rozwojowi grzybów
          i bakterii.
          - UNIKAJ PRZEGRZEWANIA DZIECKA - dotyczy to także ubioru. Zbyt ciepłe ubranie dziecka – zarówno w domu, jak i na spacerze – sprzyja przesuszaniu się jego skóry.
          - PODAWAJ WIĘCEJ PŁYNÓW - dzieci, tak samo jak dorośli, potrzebują nawilżenia skóry nie tylko na zewnątrz, ale i od środka. Jeśli zadbasz o to, by maluch dużo pił, skutecznie przyspieszysz proces nawilżenia skóry, a także jej regeneracji. Pilnujmy przy okazji, by dziecko piło wystarczającą ilość płynów. Dla dwu-trzylatków dzienna porcja to cztery szklanki, dla cztero-ośmiolatków pięć, w tym dwie szklanki wody.
           - NAWILŻAJ SUCHĄ I SZORSTKĄ SKÓRĘ - przynajmniej dwa razy dziennie stosuj specjalne produkty do pielęgnacji suchej skóry u dzieci. W ofercie aptek czy drogerii znajdziesz wiele preparatów tego typu. Najlepiej jednak wybierać te, które stworzone są na bazie wody termalnej, mają bezpieczny skład i są polecane przez pediatrów.

- NIE UŻYWAJ MYDEŁ - mydło ma właściwości wysuszające, więc jeszcze mocniej podrażni suchą skórę
          u dziecka.
          Wybieraj zatem kosmetyki, które nie zawierają mydła a zamiast tego stosuj emolienty lub inne syndyki uzupełniające ilość lipidów.
          - STOSUJ KRÓTKĄ KĄPIEL - długie przebywanie w wodzie przesusza skórę! Tak samo działa zbyt wysoka temperatura kąpieli. Unikaj szorstkich gąbek i myjek, które mogą podrażnić skórę dziecka.

- WYCIERAJ RĘCZNIKEM DELIKATNIE - skóry nie należy pocierać, tylko lekko oklepać ją ręcznikiem. Takie postępowanie jest również konieczne w przypadku kąpania dziecka w emoliencie. Pocieranie ręcznikiem spowodowałoby starcie ochronnej warstwy, którą pokrywa się ciało w kąpieli z emolientem. A jak nawilżać skórę dziecka? Kosmetyk nawilżający należy nakładać na lekko wilgotne po kąpieli ciało i nie przesadzać z jego ilością. Podstawowa zasada jest taka, że powinno się używać go tylko tyle, ile jest w stanie wchłonąć skóra dziecka. Dobrze dobrane składniki przywracają prawidłowe funkcjonowanie wszystkich warstw naskórka: odbudowują płaszcz lipidowy oraz naturalnie występujące w skórze ceramidy, uzupełniają brakujące lipidy. Obecność składników łagodzących pozwala zmniejszyć swędzenie, które może pojawić się przy wysuszonej skórze. Jeśli skóra po aplikacji balsamu pozostaje pokryta białą warstewką, to znak, że jest go za dużo.
          - CHROŃ PRZESUSZONĄ SKÓRĘ DZIECKA - chroń wrażliwą skórę przed mrozem, wiatrem i słońcem nie tylko aplikując odpowiednie kremy ochronne, ale także zasłaniając narażone na szkodliwy wpływ czynników atmosferycznych partie ciała. Jeśli chodzi zaś o zimowe spacery, wszystkie odkryte części ciała dziecka należy zabezpieczać stosownym kosmetykiem ochronnym, zimowym.

- DBAJ O ODPOWIEDNIĄ DIETĘ ZIMĄ - dziecięca skóra wymaga nawilżania nie tylko od zewnątrz, ale również od środka. Odpowiednia dieta w zimowe dni pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu nawilżenia. Należy wzbogacić dietę o  witaminy i  mikroelementy, podając dzieciom soczyste owoce cytrusowe, pomidory, marchew (zawierającą duże ilości witaminy A), szpinak, tran bogaty w witaminy A, D i E, a także większe ilości płynów.

Zdarza się, że pomimo wysiłków rodziców, łagodnej zimy, utrzymywania w domu zdrowej temperatury maluchowi i tak zimą przesusza się skóra. Co wtedy? Przyczyną reakcji alergicznych skóry mogą być np. pozostałości proszków do prania na ubraniu, bardzo często pojawia się odczyn alergiczny po kontakcie z silnym detergentem a niekiedy nawet dziecięce kosmetyki. Długotrwały problem z przesuszoną skórą dziecka może być oznaką AZS. Przyczynę alergii najlepiej jest znaleźć wraz z dermatologiem. Czasem wystarczy zmiana proszku do prania i kosmetyków na te o hipoalergicznym składzie.

Na zimę nie mamy wpływu, ale mamy wpływ na pielęgnację skóry.

Opracowała: Magdalena Zielińska na podstawie artykułów: