Artykuły dla rodziców

Przedszkole Promujące Zdrowie

NASZE DZIAŁANIA

ZAPRASZAMY NA NASZ INSTAGRAM - przedszkoleodkuchni

Zapraszamy do odwiedzania naszego instagrama. znajdziecie tam Państwo nasze zdrowe i kolorowe potrawy.

VI TURNIEJ HALOWY PIŁKI NOŻNEJ galeria zdjęć

W dniach 21-22 stycznia 2020r. chłopcy z naszego przedszkola z grupy V i VI wzięli udział w VI Turnieju  Piłki Nożnej Przedszkolaków o Puchar Prezydenta Miasta Rzeszowa Tadeusza Ferenca. Turniej zorganizowany był przez Zespół Szkół Sportowych - Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Rzeszowie. W ciągu tych dwóch dni chłopcy rozegrali 8 meczy z drużynami z innych rzeszowskich przedszkoli, 4 mecze wygrali. Na koniec turnieju odbyło się oczywiście uroczyste rozdanie nagród: pucharu dla przedszkola oraz medali dla wszystkich uczestników. Dziękujemy rodzicom którzy w tym dniu  nam kibicowali oraz organizatorom za wspaniałą zabawę.

 

,,CO TO ZNACZY BIO?”– ZORGANIZOWANIE WYJŚCIA DO SKLEPU ZE ZDROWĄ ŻYWNOŚCIĄ. Galeria zdjęć

Na feriach zimowych dzieci z grupy V i VI dowiedziały się  co to znaczy BIO i poszły na wycieczkę do sklepu ze zdrową żywnością - „Secret garden – odkryj naturalny smak”. Największe zainteresowanie   wzbudziły lody BIO. Dzieci zostały poczęstowane  również chrupkami BIO.

AKTYWNY PRZEDSZKOLAK Galeria zdjęć

W trakcie ferii zimowych dzieci z grupy V i VI rozpoczęły udział w projekcie „Aktywny przedszkolak”. Zajęcia zorganizował Zespół Szkół Sportowych - Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Rzeszowie. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu i będą trwały przez cały drugi semestr roku szkolnego. Prowadzone są przez nauczyciela wychowania fizycznego. Dzieci aktywnie biorą udział, żywo reagują na nowe ćwiczenia i zabawy ruchowe.

AREOBIK PRZEDSZKOLAKA Galeria zdjęć

Co roku nasze przedszkole jest organizatorem Międzyprzedszkolnego Przeglądu muzyczno - ruchowego, w którym licznie biorą udział inne rzeszowskie przedszkola. W tym roku już po raz VI dzieci występowały na scenie w Domu Kultury. Nasze przedszkole na tym przeglądzie reprezentowała grupa VI która przygotowała układy taneczno ruchowe. Ruch, muzyka, taniec – to co nasze przedszkolaki lubią najbardziej.

ZAJĘCIA RUCHOWE GRUPA VI Galeria zdjęć

Ruch jest formą dominującą we wszystkich rodzajach aktywności dzieci. Zajęcia ruchowe mają podstawowe znaczenie dla rozwoju fizycznego  dzieci.  Nauczyciele Przedszkola Publicznego nr 12 w Rzeszowie jako Przedszkola Promującego Zdrowie dbają o wysoką jakość pracy w zakresie wychowania zdrowotnego i kształtowania sprawności fizycznej wychowanków.

WIZYTA W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 8 grupa V Galeria zdjęć

WIZYTA W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 8 grupa VI Galeria zdjęć

Szkoła Podstawowa Nr 8 to placówka sąsiadująca z naszym przedszkolem i do tej szkoły w większości przechodzą nasi absolwenci. Dlatego współpraca z nią dotyczy w głównej mierze naszych dzieci 6-letnich. Celem współpracy jest utrzymanie ciągłości oddziaływań dydaktyczno-wychowawczych. Przedszkolne grupy 6-latków co roku odwiedzają szkołę. W tym roku grupa V i grupa VI znów odwiedziły szkołę. Dzieci z tych grup uczestniczyły w szkolnych zajęciach ruchowych, zajęciach bibliotecznych, komputerowych, zintegrowanych – w ten sposób poznawały rzeczywistość szkolną. Poprzez tę działalność w bardzo dużym stopniu eliminujemy stres przyszłych uczniów związany ze startem szkolnym.

PATRIOTYCZNY WYSTĘP W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ Z OKAZJI DNIA SENIORA Galeria zdjęć

W listopadzie grupa V i VI  odwiedziła Dom Pomocy Społecznej z okazji Dnia Seniora. Tamtejszym  pensjonariuszom przedstawiliśmy program patriotyczny wraz z piosenkami i tańcami. Występ z udziałem dzieci dostarczył wszystkim podopiecznym Domu Pomocy Społecznej wielu łez i wzruszeń. Poprzez takie działania uczymy naszych przedszkolaków szacunku do osób starszych oraz wrażliwości na krzywdę i cierpienie innych.

JESIENNY SPACER I ZABAWY NA ŚWIEŻYM POWIETRZU Galeria zdjęć

Spacery i zabawy na świeżym powietrzu  dostarczają nam wiele pozytywnych emocji, a przede wszystkim zdrowia. Korzystając z ciepłych, październikowych dni spędzamy wiele przyjemnych chwil na świeżym powietrzu. Taki rodzaj aktywności pobudza do pracy układ krążenia i wzmacnia odporność.

SPOTKANIE Z POLICJANTAMI W BIBLIOTECE "MOJE BEZPIECZEŃSTWO" Galeria zdjęć

W bibliotece osiedlowej odbyło się spotkanie z policjantkami w którym wzięły udział dzieci z grup V i VI. Tematem spotkania było utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu i w domu. Panowie policjanci,  przypomnieli podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię, wytłumaczyli jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się  o pomoc w sytuacji zagrożenia. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonych gości. Każde z dzieci otrzymało w prezencie od policjantów książeczkę o bezpieczeństwie.

 

GIMNASTYKA WAŻNA SPRAWA - Galeria zdjęć

RUCH TO ZDROWIE - Galeria zdjęć

Dzieci chętnie i aktywnie uczestniczą w zajęciach i zabawach ruchowych oraz ćwiczeniach gimnastycznych. Co tydzień w piątek mamy rozbudowany blok ćwiczeń z przyrządami, torami przeszkód i różnorodnymi akcesoriami. Dzieci wiedzą, że gimnastyka sprzyja zdrowiu i rozwija ich sprawność fizyczną.

TYDZIEŃ OWOCOWO - WARZYWNY - Galeria zdjęć

Pierwszy tydzień października był w naszej grupie tygodniem owoców i warzyw. Rozmawialiśmy o wartościach odżywczych, witaminach i dlaczego i ile należy spożywać. Dzieci nauczyły się dzielić owoce na egzotyczne i te z polskiego sadu. Rozpoznawały owoce za pomocą różnych zmysłów oraz poznały sposoby przygotowania warzyw i owoców na zimę. Robiliśmy wspólnie sok a cały tydzień towarzyszyła nam piosenka „Idą witaminki”.

TYDZIEŃ OWOCOWO - WARZYWNY - Galeria zdjęć

PRZYGOTOWANIE SZASZŁYKÓW Z OWOCÓW - WSPIERAMY POLSKIE ROLNICTWO - to jedno z zadań ogólnopolskiego projektu z zakresu edukacji prozdrowotnej i profilaktyki uzależnień „Moje zdrowie – moja siła, wielka moc”.

Warzywa i owoce pełnią bardzo ważną rolę w żywieniu człowieka gdyż zawierają cenne witaminy – to doskonale wiedzą dzieci z grupy VI. Korzystając z darów jesieni dzieci przygotowały owocowe szaszłyki, a także sałatkę owocową, oraz sok owocowy. Podczas zajęć dzieci uczyły się również jak higienicznie wykonać potrawę oraz bezpiecznie posługiwać się nożem. Własnoręcznie wykonany posiłek z owoców smakował wyśmienicie. Dzieci postanowiły, że codziennie będą spożywać owoce pod różnymi postaciami jako źródło witamin.

 

WYCIECZKA DO LEROY MERLIN „DZIECIAKI SADZENIAKI” - Galeria zdjęć

Dzieci z grupy VI wzięły udział w zajęciach warsztatowych pt. „Dzieciaki sadzeniaki” w Leroy Merlin. Celem warsztatów było nauczenie dzieci pielęgnacji roślin i rozbudzanie w nich zainteresowań przyrodą.

Dzieci aktywnie uczestniczyły w tych zajęciach bowiem były to zajęcia praktyczne. Dzieci otrzymały rękawiczki, doniczki, rośliny - aloes i przesadzały małe rośliny do doniczek. Fakt samodzielnego sadzenia roślin sprawił ogromną frajda dla wszystkich dzieci. Każde z dzieci posadzony aloes wzięło do domu gdzie się nim będzie opiekować samodzielnie. W przedszkolu dzieci poznały niektóre możliwości wykorzystanie aloesu w życiu. Dzieci otrzymały równieżw w prezencie kamizelki odblaskowe by mogły bezpiecznie poruszać się podczas pieszych wycieczek.

 

ROK SZKOLNY 2019/2020

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom i partnerom przedszkola za zaangażowanie i podejmowanie wspólnych działań na rzecz promowania zdrowia w środowisku przedszkolnym i lokalnym w roku szkolnym 2018/2019.

MISTRZOSTWA PIŁKI NOŻNEJ PRZEDSZKOLAKÓW

Rok pełen ruchu nie mógł się zakończyć inaczej – udział przedstawicieli chłopców  z grup V i VI w Mistrzostwach Piłki Nożnej Przedszkolaków. Ta coroczna impreza sportowa zawsze obfituje w ogromną dawkę emocji.  Na rzeszowskich Orlikach dumnie walczyliśmy o miano najlepszej drużyny piłkarskiej w Rzeszowie. Turniej dostarczył przedszkolakom wielu wrażeń i przeżyć, pozwolił aktywnie spędzić kilka godzin, zintegrować się z dziećmi z innych przedszkoli oraz zachęcił do gry w piłkę wielu miłośników tego sportu.

GWIAZDY SZERYFA PRAW DZIECKA

W ramach projektu edukacyjnego  „SZKOŁA Z PRAWAMI DZIECKA”, opracowanym i przygotowanym przez Polski Komitet Narodowy UNICEF, zorganizowano  spotkanie w przedszkolu, podczas którego zostały wręczone wybranym przez dzieci przedstawicielom społeczności lokalnej odznaczenia GWIAZDY SZERYFA PRAW DZIECKA. Otrzymanie tego tytułu jest forma docenienia i podziękowania za szczególne zasługi na rzecz dzieci.  Jest również formą mobilizacji innych osób do intensyfikacji dotychczasowych zobowiązań tak, by warunki i jakość życia dzieci znalazły się na najwyższym poziomie w każdym obszarze istotnym z punktu widzenia ich rozwoju. Dzieci recytowały wiersz o prawach dziecka a całość uroczystości była przeplatana występami tanecznymi. W edukacji o prawach dziecka niezwykle istotne jest zwracanie uwagi nie tylko na sytuacje zagrażające realizacji praw dziecka, ale przede wszystkim na promowanie pozytywnych wzorów zachowań.

ZDROWY PIKNIK RODZINNY

Przedszkole promujące zdrowie to takie, w którym dominuje troska o zdrowie i dobre samopoczucie fizyczne, psychiczne i społeczne dzieci, nauczycieli i pozostałych pracowników placówki. Wszystkie te aspekty zostały zrealizowane na Zdrowym Pikniku Rodzinnym.  Pogoda nam dopisywała, świeciło przepiękne słoneczko, a w powietrzu unosił się zapach kwiatów. Na licznie przybyłe rodziny czekało wiele atrakcji przygotowanych przez nauczycieli i zaproszonych gości. Ruch, zabawa, zdrowie – tego na pewno na tegorocznym pikniku nie zabrakło. Dzieci i rodzice chętnie brali udział w zorganizowanych zabawach i konkursach np. tańce, zawody w przeciąganiu liną, skoki w worku, gąsienica itp., w których dominował ruch. Oprócz szalonej, radosnej zabawy  w trakcie pikniku dzieci mogły zapoznać się również z zasadami pierwszej pomocy przedmedycznej. W pikniku rodzinnym wzięli udział również policjanci, którzy przybyli do naszej placówki na koniach. To piątkowe popołudnie długo będziemy wspominać i pamiętać. To był dzień wyjątkowy dlatego, że wszyscy mieli dla siebie czas, rodzice dla dzieci , dzieci dla rodziców. Niech ta chwila trwa już zawsze.

MINI OLIMPIADA PRZEDSZKOLAKA GRUPA VI

MINI OLIMPIADA PRZEDSZKOLAKA GRUPA V

TEST WROCŁAWSKI II

TEST WROCŁAWSKI I

Biegi z przeszkodami, skoki w dal oraz rzuty piłką, czyli Mini Olimpiada Przedszkolaka. Emocje sięgały zenitu, niemal jak na prawdziwej olimpiadzie. Co najważniejsze, każdy był zwycięzcą.

Olimpiada Przedszkolaka to wspólna inicjatywa Fundacji Rozwoju Umiejętności Społecznych Frumis oraz studentów Wydziału Wychowania Fizycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego. Cel był prosty - trzeba zachęcić dzieci do aktywności fizycznej.

Nasz cel w tegorocznym planie działań Przedszkola Promujące Zdrowie (rok szkolny 2018/2019) był taki sam: „Zachęcanie dzieci do uczestniczenia w różnorodnych zajęciach ruchowych”, dlatego Mini Olimpiada Przedszkolaka była dla naszego przedszkolaka bardzo ważna.

Cała impreza była zwieńczeniem 30 tygodniowego programu, w ramach którego dzieci podejmowały nowe formy aktywności fizycznej, a także zostały poddane badaniom pod kątem wad postawy ciała.

Dzieci biorące udział w Olimpiadzie miały za zadanie pokonanie różnych torów przeszkód, które oparto o naturalne formy ruchu tj. bieg, skok, rzut. Tory zawierały elementy gier zespołowych jak koszykówka, siatkówka, piłka ręczna, piłka nożna, korfbal, unihokej (np. rzuty do celu, bieg ze zmianą kierunku, przenoszenie piłek o różnej wielkości z miejsca na miejsce). Ćwiczenia były przeplatane zabawami, gdzie można było zobaczyć wielkie zaangażowanie oraz radość dzieci. Po niemal dwu godzinnych ćwiczeniach, zabaw i gier każde dziecko zostało udekorowane złotym medalem. Udział w tym programie dostarczył nam mnóstwo wiedzy na temat aktywności fizycznej ale przede wszystkim wszystkie założenia programu zostały zrealizowane.

WYCIECZKA SIEDLISKO JANCZAR GRUPA I

GRUPA II

GRUPA III

GRUPA IV

GRUPA V

GRUPA VI

Na przedszkolna wycieczkę dzieci wybrały się wraz z opiekunami do Siedliska Janczar w miejscowości Pstrągowa. Cały pobyt w tym ośrodku był podzielony na trzy, pełne atrakcji i pachnące dymem z pieca części. W programie wycieczki były warsztaty edukacyjne połączone z pokazem tradycyjnego wypieku chleba "Od ziarenka do bochenka". W pierwszej dzieci poznawały rodzaje zbóż – rośliny i omłócone ziarna prezentowała ubrana w tradycyjny strój gospodyni, następnie przedszkolaki wyrabiały ciasto z przyniesionego przez ową gospodynię zakwasu. Poznały tajniki wypieku chleba i same mogły zagnieść ciasto i uformować odpowiednie kształty do wypieku. Kolejną atrakcją wyjazdu była przejażdżka konno – to dzieci wspominają najlepiej, bo nieczęsto mają okazję doświadczyć takiej prawdziwie radosnej rozrywki. Później dzieci pojechały bryczkami na spacer po okolicznych lasach, zwiedziły także stajnie oraz przebywające w niej konie. Wyjazd przypieczętowano wręczeniem własnoręcznie wyrobionych i na miejscu upieczonych chlebów wraz z dyplomami poświadczającymi poznanie zbóż i nabycie umiejętności wyrobienia ciasta. Zadowolone i szczęśliwe wróciły do przedszkola. Wycieczka podobała się dzieciom i zostanie na długo w ich pamięci.

DZIEŃ MAMI I TATY - GRUPA I

GRUPA II

GRUPA III

GRUPA IV

GRUPA VI

Wszystkie mamy i tatusiowie przedszkolaków zostali zaproszeni na uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. Celem uroczystości było wzmacnianie więzi rodzinnych poprzez wspólne spędzanie czasu, okazywanie szacunku i miłości bliskim, doskonalenie umiejętności recytatorskich, wokalnych, wdrażanie do ruchu przy muzyce, pokonywanie nieśmiałości, kształcenie przynależności do grupy. Przedszkolne spotkania z rodzicami są okazją do zaprezentowania rodzicom, jak wiele ich pociechy potrafią i jak ważną rolę w ich życiu odgrywa edukacja przedszkolna.

ZABAWY RUCHOWE W OGRODZIE PRZEDSZKOLNYM

ZAJĘCIA MUZYCZNO-RUCHOWE

ZAJĘCIA RUCHOWE NA ŚWIEŻYM POWIETRZU

ZAJĘCIA RUCHOWE GRUPA IV

Zajęcia ruchowe mają podstawowe znaczenie dla rozwoju fizycznego i umysłowego dzieci. Niezależnie od rodzaju aktywności fizycznej – czy jest to gimnastyka, rytmika, gry i zabawy ruchowe, czy wspólny spacer – kształtowana jest świadomość własnego ciała. Wszystkie zajęcia ruchowe wywierają istotny wpływ na wszechstronny rozwój dziecka, od przygotowania ciała do pisania, po rozwój umiejętności współdziałania. Nauczyciele Przedszkola Publicznego nr 12 w Rzeszowie jako Przedszkola Promującego Zdrowie dbają o wysoką jakość pracy w zakresie wychowania zdrowotnego i kształtowania sprawności fizycznej wychowanków. Ruch jest formą dominującą we wszystkich rodzajach aktywności dzieci. Każde zajęcia prowadzone w przedszkolu przeplatane są zabawami ruchowymi, zarówno w salach przedszkolnych jak i na świeżym powietrzu.

ZAJĘCIA DYDAKTYCZNE - PIERWSZA POMOC

Bardzo często w sytuacjach zagrożenia nie wiemy jak się zachować i jak pomóc osobie, która potrzebuje tej pomocy. Często boimy się lub nie posiadamy wystarczającej wiedzy i umiejętności, aby pomagać. Wiemy jak ważne jest wprowadzanie tematyki pierwszej pomocy i oswajanie z nią najmłodszych. Dzieci często nie posiadają oporów i nie odczuwają strachu, działają instynktownie. Właśnie dlatego w grupie IV odbyły się zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, które wzbudziły u dzieci wiele emocji. Dzieci mogły poczuć się jak mali ratownicy. Poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia. Dzieci pod czujnym okiem pani mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. Zostały zapoznane ze sprzętem ratującym życie. Od dziś dzieci nasze są pewne, że potrafią dać sobie radę i, że trzeba pomagać, a w przyszłości nie będą popełniać błędów, do których skłonność mają dorośli. Wiedzą, że wystarczy poszkodowanego położyć w bezpiecznej pozycji, przykryć czymś ciepłym i zadbać, by był spokojny. Potem wezwać karetkę i mu o tym powiedzieć. Mamy nadzieję, że to zajęcia będą wartością na przyszłość.

WARSZTATY KULINARNE - GRUPA VI

WARSZTATY KULINARNE - GRUPA V

ŚNIADANIE Z SZEFEM KUCHNI

Prawidłowe żywienie dziecka w okresie przedszkolnym to jeden z najważniejszych czynników gwarantujących zdrowie i prawidłowy rozwój fizyczny i umysłowy dzieci. W naszej przedszkolnej kuchni przygotowujemy domowe posiłki. Podajemy dzieciom pokarmy zawierające najwyższe wartości odżywcze. Szef kuchni wraz Paniami kucharkami  robią domowe pierogi, racuchy, naleśniki, wykonujemy świeże surówki z warzyw i sałatki owocowe. Dzięki wyposażeniu naszego przedszkola w piec konwekcyjno-parowy podawane posiłki są jeszcze bardziej zdrowsze. Piece konwekcyjno-parowe zużywają do 95% tłuszczu mniej w porównaniu z metodami tradycyjnymi. Dodatkowo działanie pary powoduje, że potrawy w nim przyrządzone zachowują wartości odżywcze.

Pragnąc poszerzyć wiedzę naszych podopiecznych na temat podstaw zdrowego żywienia organizujemy WARSZTATY KULINARNE dla dzieci, w czasie których  samodzielnie wykonują różne posiłki, a później ze smakiem zjadają, to co same przygotowały. Dzieci poznają nowe smaki, tekstury i kolory. Warsztaty kulinarne to spotkania z szefem kuchni , podczas których Pan Piotr dzieli się z dziećmi swoją pasją do gotowania i jedzenia. Ponadto szef kuchni zachęca dzieci do poznawania nowych smaków (np. wszelkiego rodzaju past) podczas codziennego spożywania posiłków (na zdjęciu śniadanie).

ZABAWY Z PLASTIKOWYMI NAKRĘTKAMI

Nasze przedszkole, jak co roku bierze udział w akcji zbierania plastikowych nakrętek. Nakrętki tym razem posłużyły nam jednak do…zabawy. W nawiązaniu do obchodzonego Dnia Ziemi i przeprowadzonych w tym obszarze kompleksu tematów w grupie I pojawiły się w sali plastikowe nakrętki. Dzieci szybko znalazły inne zastosowanie tego rodzaju plastiku.
W rękach dziecka zwykłe nakrętki zamieniły się w beton do budowy domu, łąkę kwiatów czy statek piracki. Dziecięca wyobraźnia nie zna granic. Pod kontrolą nauczyciela dzieci uczyły się podczas zabawy nauki kolorów czy segregacji nakrętek. Uwieńczeniem nauki i zabawy z plastikowymi nakrętkami było powstanie geograficznej mapy Polski.

DZIEŃ ZIEMI

W dniu 20 kwietnia obchodziliśmy Dzień Ziemi – coroczne wydarzenie promujące ochronę środowiska. Podczas zajęć i zabaw przedszkolaki dowiedziały się jak dbać o otaczającą przyrodę. Uczyły się odpowiedzialności, poznawały zasady selektywnej zbiórki odpadów oraz możliwości wykorzystania surowców wtórnych.  Zajęcia grupy I bazowały na wydarzeniu, które miało miejsce na Filipinach – odnalezienie w ciele wieloryba 40 kg plastiku.  Dzieci były bardzo zainteresowane i aktywne podczas zajęć.

POETYCKIE WĘDRÓWKI PRZEDSZKOLAKA

MIĘDZYPRZEDSZKOLNY PRZEGLĄD TAŃCÓW I PRZYSPIEWEK LUDOWYCH

Realizując program „Wędrówki po regionie”  nasze przedszkole kształtuje postawy patriotyczne u dzieci (a tym samym aspekty zdrowia psychicznego, duchowego i społecznego) poprzez m.in. udział w szeregu konkursach i przeglądach. Kolejnym tego przykładem jest „Międzyprzedszkolny przegląd tańców i przyśpiewek ludowych” oraz przegląd recytatorski „Poetyckie wędrówki przedszkolaka”.  Grupa V przepięknie zaprezentowała się na dużej scenie. Wracając do przedszkola przepełnieni lokalnym patriotyzmem, z ogromną satysfakcją, dumą i uśmiechami na twarzy.

UDZIAŁ W MINI CHEERLEADERS

Dziewczynki z grupy VI pięknie zaprezentowały się 28 marca 2019r. podczas Przeglądu Zespołów Tanecznych Przedszkolaków MINI CHEERLEADERS zorganizowanego przez Międzyszkolny Ośrodek Sportowy oraz Młodzieżowy Dom Kultury.  Ruch, muzyka, taniec – to co nasze przedszkolaki lubią najbardziej. Wysiłki dzieci zostały nagrodzone złotymi medalami. Dziewczynki dumnie wracały do przedszkola z szerokimi uśmiechami na twarzy.

WARSZTATY Z PANIĄ DIETETYK DLA RODZICÓW I DZIECI

Przedszkole podejmuje wiele inicjatyw mających na celu poszerzenie wiedzy naszych wychowanków oraz wyrabianie prozdrowotnych nawyków.  W związku z tym, 28 marca odwiedziła nas Pani dietetyk, która w interesujący sposób wyjaśniła dzieciom na czym polega jej praca, omówiła produkty zdrowe i te szkodliwe oraz przedstawiła skutki złego odżywiania, które mogą doprowadzić w przyszłości do nadwagi, otyłości i próchnicy. Tłumaczyła,  dlaczego  należy  ograniczać słodycze  i słodkie napoje,  a zwiększyć  spożycie  warzyw  i  owoców,  a także w jaki  sposób  żywność  wpływa  na nasze  zdrowie  i  zachowanie. Pani dietetyk zachęcała do aktywnego wypoczynku, uprawiania sportu, picia dużej ilości wody, zjadania witamin w naturalnej postaci warzyw i owoców. Dzień wcześniej było zorganizowane szkolenie dla rodziców z panią dietetyk.

SZWEDZKI STÓŁ

Nasze Przedszkole czyni ogromne starania, aby dzieci spożywały zdrowe, pełnowartościowe posiłki. Naszym Przedszkolakom nie są obce smaki np. sezamu, awokado, soczewicy, żurawiny itd. Niechęć do spożywania warzyw, owoców, ryb itp. przez dzieci należy przezwyciężyć. Jak to robimy? A między innymi tak! Cyklicznie w naszym przedszkolu  śniadanie dla dzieci przygotowywane jest w formie szwedzkiego stołu. Przedszkolaki samodzielnie wykonują kanapki podczas śniadania; mają do wyboru: pieczywo, warzywa, sery, wędliny, zioła i jajka. Mogą one same zdecydować o tym, co chcą zjeść i co najważniejsze same mogą sobie ułożyć na kanapce wybrane składniki. Dzieci są zachwycone tym sposobem podawania śniadania. Kanapki sporządzone według własnego pomysłu bardzo im smakują. Nawet „niejadki” zjadają swoją porcję z wielkim apetytem.

NARODOWY DZIEŃ ŻYCIA - GRUPA IV

NARODOWY DZIEŃ ŻYCIA - GRUPA VI

21 marca dzieci z grupy IV i VI miały zaszczyt brać udział w Koncercie Młodzi Młodym z okazji zbliżającego się Narodowego Dnia Życia. Wraz ze starszą młodzieżą za pomocą śpiewu, recytacji i tańca przekazywali jakim darem jest życie oraz jakimi wartościami należy się w życiu kierować.

SPOTKANIE Z PISARZEM

Dzisiaj mieliśmy okazję gościć w naszej grupie pisarza Pana Wojciecha Ulmana z Zaczernia. Pan Wojciech zaprezentował przedszkolakom swoje dzieła, ciekawie o nich opowiadał. Dzieci mogły też poznać pracę pisarza oraz wysłuchać w jego wykonaniu bajek.

Drodzy Rodzice czytanie książek w okresie dzieciństwa jest bardzo ważne, rozwija wyobraźnię naszych pociech i kształtuje ich osobowość. Dlatego też, proszę, nie zapominajmy o tym. J

V TURNIEJ HALOWY PIŁKI NOŻNEJ

W dniach 12-13 lutego 2019r. chłopcy z naszego przedszkola z grupy V i VI wzięli udział w V Turnieju Halowym Piłki Nożnej O Puchar Prezydenta Miasta Rzeszowa Tadeusza Ferenca.

TRENING PIŁKI NOŻNEJ SOCCATOTS

W naszym przedszkolu gościli trenerzy z klubu sportowego Brazilian Soccer Schools w Rzeszowie, którzy trenują grupę o nazwie Soccatots. Podczas spotkania trenerzy przeprowadziili z dziećmi „mini trening piłkarski”. Pokazali, że piłka nożna to świetna gra zarówno dla chłopców, jaki dla dziewczynek. Przedstawili i zaprezentowali sprzęt sportowy wykorzystywany podczas zajęć ogólnorozwojowych. Ciekawe spotkanie rozbudziło zainteresowanie „piłką” jako rozwijającą dyscypliną sportu.

BIAŁY DZIEŃ - PROMOCJA NABIAŁU

Czy wiecie, że to mleko daje nam więcej energii i chęci do działania? Mleko i przetwory mleczne są źródłem wapnia, białka, witamin
z grupy B, A i D. Produkty te zawierają także składniki mineralne, takie jak magnez potas i cynk. Te i inne informacje przedszkolaki
w mgnieniu oka przyswoiły w zorganizowanym dniu aktywności pod hasłem "Biały dzień w przedszkolu".  

W tym dniu prawie każdy przedszkolak przyszedł ubrany na biało lub był przebrany za krówkę. Każdy posiłek w tym dniu był biały,
z dużą zawartością nabiału.  Przedszkolaki na zajęciach rozmawiały na temat nabiału i produktów mlecznych. Poznały także proces otrzymywania mleka i powstawania produktów pochodnych. W poszczególnych grupach dzieci wykonywały koktajle mleczne,koreczki, jogurty owocowe, twarożki i pyszne babeczki przy pomocy szefa kuchni. Celem „Białego dnia” było pokazanie dzieciom walorów zdrowotnych mleka oraz produktów pochodnych, głównie poprzez zabawę, aktywność fizyczną oraz intelektualną.

Było pysznie i zdrowo!

ZAJĘCIA RUCHOWE - GRUPA I

Zabawy ruchowe w przedszkolu to stały element codziennych zajęć z dziećmi. Znamy ich mnóstwo – niektóre z nich mają wysoko postawioną poprzeczkę, inne – są po prostu dobrą zabawą!

DLA BABĆ I DZIADZIÓW Z DPS - GRUPA VI

DLA BABĆ I DZIADZIÓW Z DPS - GRUPA V

Przedszkolaki z Przedszkola Publicznego nr 12 z grup V i VI nie zapomniały o seniorach przebywających w Domu Pomocy Społecznej w Rzeszowie. Dzień Babci i Dziadka to także ich święto. Udały się tam z przygotowanym programem słowno-muzycznym z okazji Dnia Babci i Dziadka. Tańce rzeszowskie oraz przyśpiewki na góralską nutę bardzo przypadły seniorom do gustu. Przedszkolaki zczęśliwe i radosne powróciły do swoich zajęć w przedszkolu. Poprzez takie działania uczymy naszych przedszkolaków szacunku do osób starszych oraz wrażliwości na krzywdę i cierpienie innych.

DZIEŃ BABCI I DZIADZIA - GRUPA I

DZIEŃ BABCI I DZIADZIA - GRUPA II

DZIEŃ BABCI I DZIADZIA - GRUPA III

DZIEŃ BABCI I DZADZIA - GRUPA IV

DZIEŃ BABCI I DZIADZIA - GRUPA V

DIEŃ BABCI I DZIADZIA - GRUPA VI

Babcia i dziadzio to wyjątkowe osoby J Tak wiele zawdzięczamy naszym Babciom i Dziadkom, dlatego  uczciliśmy  ten dzień w szczególny sposób! We wszystkich grupach przedszkolnych odbyły się wzruszające uroczystości z okazji Święta Babci i Dziadzia. Każda taka uroczystość wiele nas uczy m.in. wzmocnienie więzi emocjonalnej z rodziną, kształtowanie uczucia przywiązania i szacunku do dziadków, rozwijanie ekspresji słownej, ruchowej poprzez łączenie śpiewu z elementami ruchu, sprawianie radości bliskim poprzez obdarowywanie ich samodzielnie wykonanymi upominkami, uczenie sposobów wyrażania uczuć i szacunku dla osób starszych.

TEST WROCŁAWSKI - galeria zdjęć

PROGRAM „MINI OLIMPIADA PRZEDSZKOLAKA”

Współpracując z Uniwersytetem Rzeszowskim nasze przedszkole bierze udział w bierze udział projekcie pt. "Zastosowanie autorskiego programu aktywizacji ruchowej dla dzieci w wieku przedszkolnym i jego wpływ na postawę ciała oraz podejmowaną aktywność fizyczną". W projekcie uczestniczą 5 i 6latki.

Poprzez udział w tym projekcie chcemy:
- zachęcić przedszkolaków do podejmowania nowych form aktywności fizycznej,

- promować nowe, atrakcyjne formy zajęć ruchowych,

- rozwijać postawy prospołeczne takie jak : empatia, tolerancja, współdziałanie w grupie,

- formować pozytywne i silne cechy charakteru,

- umożliwić kreację i realizację nowych wyzwań,

- kształtować postawy prozdrowotne.

Projekt badawczy wykonywany jest przez wykwalifikowaną kadrę:

· Wydziału Wychowania Fizycznego

· Wydziału Medycznego

 

Głównymi celami projektu są:

 • poprawa ogólnej sprawności fizycznej
 • rozwój umiejętności ruchowych dzieci w wieku przedszkolnym
 • monitorowanie stanu zdrowia i sprawności fizycznej
 • ocena aktywności fizycznej dzieci w wieku przedszkolnym.
 •  

PRZEPROWADZONE BADANIA OBEJMUJĄ

1. Ocena wysokości i składu masy ciała

 •  Wysokość ciała zostanie zmierzona wzrostomierzem a skład masy ciała za pomocą wagi Tanita DC-360 S

2. Ocena postawy ciała

 • Zastosowany system KINEOD pozwala na bezpieczną i nieinwazyjne pozyskanie obrazu 3D całej tylnej powierzchni ciała za pomocą podczerwieni. Pomiar jest poprzedzony oznaczeniem na ciele badanego kilku punktów antropometrycznych za pomocą specjalnego przeznaczonego do skóry łatwo ścieralnego markera

3. Pomiar ciśnienia krwi

 • Nieinwazyjny ibezpieczny pomiar cisnienia tętniczego za pomocą automatycznego ciśnieniomierza. Mankiet ciśnieniomierza zakładany będzie na prawym ramieniu dziecka.

4. Obiektywna ocena aktywności fizycznej:

 • Zostanie wykonana za pomocą akcelerometru. Jest to niewielkie urządzenie umieszczone w okolicy talii na elastycznym pasku. Do oceny aktywności niezbędne jest by badany nosił akcelerometr przez 24h na dobę jedynie z wyłączeniem czasu przeznaczonego na kąpiel. Akcelerometry mierzyły aktywność dziecka przez 7 dni.

5. Ocena sprawności fizycznej dzieci

 • Sprawność fizyczna dzieci zostanie oceniona z wykorzystaniem standaryzowanej baterii testów pt. „TEST WROCŁAWSKI”. Wrocławski test sprawności fizycznej składa się z czterech prób testowych:
 1. próba siły - rzut piłką lekarską 1 kg znad głowy;
 2. próba mocy - skok w dal z miejsca;
 3. próba szybkości - bieg na 20 m ze startu wysokiego;
 4. próba zwinności - bieg „wahadłowy" 4x5 m z przenoszeniem klocka.

 

MY SIĘ ZIMY NIE BOIMY...ZIMOWE ZABAWY W OGRODZIE PRZEDSZKOLNYM - galeria zdjęć

Ruch na świeżym powietrzu nie tylko poprawia ogólny stan zdrowia, przyczynia się do lepszego samopoczucia, jest sposobem na pozytywne zmęczenie i dotlenienie organizmu, ale także wyraża naturalną radość życia dziecka. O tym na „własnej skórze” dowiedziały się nasze przedszkolaki, które bardzo chętnie uczestniczyły w proponowanych zabawach na terenie zaśnieżonego ogrodu przedszkolnego. Śnieg i mróz absolutnie nie przeszkadzał nikomu, a do przedszkola każdy wrócił z czerwonymi policzkami i szerokim uśmiechem na twarzy.

JASEŁKA W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 8

Szkoła Podstawowa Nr 8 to placówka, do której w większości przechodzą nasi absolwenci. Dlatego współpraca z nią dotyczy w głównej mierze naszych dzieci 6-letnich. Celem współpracy jest utrzymanie ciągłości oddziaływań dydaktyczno-wychowawczych. Śledzenie losów oraz osiągnięć wychowanków, którzy w szkole podstawowej kontynuują edukację. Przedszkolne grupy 6latków w każdym roku odwiedzają szkołę. Podczas tych wizyt uczestniczą w szkolnych zajęciach ruchowych, zajęciach bibliotecznych, komputerowych, zintegrowanych. Współpraca polega również na wzajemnej prezentacji ciekawych inicjatyw: teatrzyków, Jasełek, przedstawień tematycznych, konkursów dla najstarszych wychowanków przedszkola, aby mogli poznać rzeczywistość szkolną. Poprzez tę działalność w bardzo dużym stopniu eliminujemy stres przyszłych uczniów związany ze startem szkolnym, a poprzez nawiązanie stosunków z kadrą szkolną na bieżąco znamy osiągnięcia naszych absolwentów.

ŚWIĄTECZNE WYPIEKI Z SZEFEM KUCHNI grupa I - galeria zdjęć

GRUPA IV - ROBIMY OZDOBY CHOINKOWE 

UBIERAMY CHOINKĘ - GRUPA IV

UBIERAMY CHOINKĘ - GRUPA II

W naszym przedszkolu Święta Bożego Narodzenia zbliżają się dużymi krokami. Dzieci z podekscytowaniem czekają na te wyjątkowe dni, wspólnie z paniami dekorują sale, robią ozdoby świąteczne, ubierają choinkę, wykonują prace plastyczne dotyczące tematyki świątecznej. A w ostatnim tygodniu przed świętami w przedszkolu pojawiły się nie tylko przepiękne dekoracje ale przede wszystkim zapach świątecznych wypieków. Dzieci z grupy I, zgodnie z przedświąteczną tradycją piekły pyszne wypieki świąteczne. Wszystkim podobało się wałkowanie ciasta czy pomaganiu Szefowi Kuchni w kolejnych etapach przygotowywania ciast. Efektem naszej pracy były pełne blaszki pierników oraz roladek cynamonowych. Po przedszkolu zaczął unosić się wspaniały zapach pieczonych pierniczków, który wprawił wszystkich w bożonarodzeniowy nastrój.

ZAJĘCIA GIMNASTYCZNE "BIAŁO - CZERWONI" - galeria zdjęć

Gimnastyka ważna sprawa, dla nas dzieci to zabawa…

Tak właśnie zajęcia gimnastyczne traktują dzieci z naszego przedszkola. Nasi milusińscy ćwicząc regularnie są sprawni fizycznie i chętnie się ruszają. Zajęcia te prowadzone są w różnych formach, co jest atrakcyjne i ciekawe.  Takim przykładem są zajęcia gimnastyczne pod hasłem „Biało-Czerwoni” przeprowadzone w grupie VI. Sprawność ruchowa jest bardzo ważna dla zdrowia fizycznego, jak i zdrowia psychicznego każdego dziecka – systematyczne uprawianie gimnastyki, ruch na świeżym powietrzu zapobiega wielu chorobom. Pozwala również na zachowanie prawidłowej postawy i sylwetki. Edukacja zdrowotna w Naszym Przedszkolu zajmuje szczególne miejsce, bo łączymy ją nie tylko z troską o zdrowie, ale i sprawnością, potrzebami wypoczynku czy odprężenia. Ćwiczenia  zaspokajają  duże potrzeby ruchowe dziecka i są dla nich dużą atrakcją.

MISTRZOSTWA ŚWIATA W MYCIU RĄK - galeria zdjęć

Nasze przedszkole bierze udział w ogólnopolskiej akcji Mistrzostwa świata w myciu rąk. Jej zadaniem jest uświadamianie dzieciom w wieku przedszkolnym, jak ważna jest higiena mycia rąk. Ambasadorem akcji został Kazimierz Mazur – aktor filmowy i teatralny. Patronatem honorowym objęli ją: Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Epidemiologicznych oraz Fundacja Lubimy Działać. Grupa I z wielkim zaangażowaniem i skrupulatnością wzięła udział w akcji, gdyż miano Mistrzów Świata zasługuje na pełen profesjonalizm J

ZDROWA, NIEZDROWA ŻYWNOŚĆ - ZAJĘCIA Z SZEFEM KUCHNI - galeria zdjęć

Dzieci z grupy V wzięły udział w zajęciach z zakresu zdrowego odżywiania prowadzonych przez naszego Szefa Kuchni.  Głównym celem zajęć było kształtowanie nawyków spożywania owoców, warzyw i nabiału i ograniczanie spożywania słodyczy, a także pogłębianie wiadomości na temat zdrowego odżywiania. Podczas zajęć dzieci uczestniczyły w szeregu zabaw m.in. poznając i różnicując produkty żywnościowe z podziałem na zdrowe i niezdrowe. Dzieci kładły produkty na odpowiednie miejsce: ,,zdrowa żywność”  i  ,,niezdrowa żywność”. Wybierając produkt dziecko argumentowało, dlaczego ma się znaleźć w danym przedziale. Na koniec odbyła się wspólna degustacja owoców i warzyw.

PRZEGLĄD MODY EKOLOGICZNEJ  - galeria zdjęć

W dniu 22. listopada 2018r. w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Osmeckiego w Rzeszowie odbyła się impreza pod nazwą "Przegląd Mody Ekologicznej". Nasze przedszkole reprezentowała Grupa IV. Rodzice wraz z dziećmi mieli możliwość przygotowania ekologicznych strojów, wykonanych z materiałów przeznaczonych do recyklingu m.in. folii, papieru, gazet, rolek po papierze toaletowym, tektury, butelek plastikowych, nakrętek, a następnie zaprezentowania ich na wybiegu.  Stroje były wyjątkowe, a dzieci w rolach modelek i modeli sprawdziły się doskonale, można by rzec profesjonalnie. Przegląd był doskonałą okazją do wspólnej zabawy, rozmowy na temat ekologii, a także dowodem na to, że z „niczego” można zrobić coś wspaniałego, coś co daje dużo radości i satysfakcji. Pragniemy podziękować wszystkim Rodzicom za przygotowanie tak wyjątkowych strojów a dzieciom za wspólną zabawę.

WIZYTA POLICJANTÓW Z PSEM POLICYJNYM -  galeria zdjęć

Nasze przedszkole odwiedzili specjalni goście, policjanci oraz niecodzienny gość, pies policyjny. Przewodnik psa tropiącego opowiedział dzieciom na czym polega jego praca, po co psy pracują w policji oraz czym dokładnie się zajmują. Przeprowadził krótki pokaz związany z posłuszeństwem i wykonywaniem komend przez czworonoga. Dzieci z zachwytem przyglądały się umiejętnościom psa. Następnie odbyła się pogadanka policjantów na temat zagrożeń mogących wynikać z kontaktów z zwierzętami oraz na temat bezpieczeństwa. Goście ostrzegali też przed osobami nieznajomymi, z którymi nie wolno rozmawiać oraz wpuszczać ich do domu. W pogadance zwrócili oni szczególną uwagę na zachowanie podczas spotkania z nieznanymi psami. Policjanci zaprezentowali bezpieczną pozycję „Żółwia”, którą należy przyjąć w przypadku ataku ze strony psa. Wszystkie dzieci przećwiczyły zaprezentowaną przez policjantów bezpieczną pozycję „Żółwia.”

WIZYTA W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ - galeria zdjęć

W dalszym ciągu starszaki wraz ze swoimi paniami z naszego przedszkola czczą święto 100 lat odzyskania niepodległości przez Polskę, wychodząc z przygotowanym programem artystycznym do różnych instytucji. W listopadzie odwiedziliśmy Dom Pomocy Społecznej, gdzie tamtejszym pensjonariuszom przedstawiliśmy program patriotyczny wraz z piosenkami i tańcami. Występ z udziałem małych aktorów dostarczył wszystkim podopiecznym Domu Pomocy Społecznej wielu łez i wzruszeń. Przedszkolaki szczęśliwe i radosne powróciły do swoich zajęć w przedszkolu. Poprzez takie działania uczymy naszych przedszkolaków szacunku do osób starszych oraz wrażliwości na krzywdę i cierpienie innych.

NIEPODLEGŁOŚĆ WIDZIANA OCZAMI DZIECKA KONKURS - galeria zdjęć

KONKURS PLASTYCZNY MOJA MAŁA OJCZYZNA

UDZIAŁ W KONKURSIE "PRZEDSZKOLAKI NIEPODLEGŁEJ"

UROCZYSTOŚĆ Z OKAZJI 100LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

PATRIOTYCZNY WYSTĘP W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ

ŚPIEWANIE HYMNU "REKORD DLA NIEPODLEGŁEJ"

POKAZ MODY PATRIOTYCZNEJ

ZAJĘCIA GIMNASTYCZNE "BIAŁO - CZERWONI"

,,100 lecie odzyskania niepodległości – wychowanie do wartości i kształtowanie postaw patriotycznych”. Wychowanie patriotyczne dzieci i młodzieży to priorytet naszych działań edukacyjno- wychowawczych w roku szkolnym 2018/2019. W związku z tym w naszym przedszkolu rozpoczęliśmy szereg działań dotyczących obchodów 100 lecia Niepodległości Polski. Celem naszych działań jest budowanie tożsamości i wspólnoty narodowej, zainteresowanie dzieci dziejami Polski i Polaków oraz przybliżenie, w atrakcyjnej i przystępnej formie, polskich symboli narodowych. Przedszkolaki poprzez udział w różnorodnych wydarzeniach kulturalnych, warsztatach, wycieczkach, pokazie mody, zajęciach edukacyjnych poznają pojęcia i wydarzenia związane z polską historią, poczuciem tożsamości narodowej i wolności.

NAUKA PRZEZ ZABAWĘ IV  - galeria zdjęć

NAUKA PRZEZ ZABAWĘ I - galeria zdjęć

Przez cały rok szkolny rozwijamy podstawowe umiejętności w nawiązywaniu prawidłowych relacji interpersonalnych z rówieśnikami. W sposób naturalny dążymy do tego, aby wszystkie dzieci rozróżniały pozytywne i negatywne zachowania, respektowały normy społeczne, znały zasady bezpiecznego i zgodnego życia w społeczeństwie przedszkolnym, grzecznie się do siebie odnosiły, nawiązywały pozytywne relacje z rówieśnikami. Każdego dnia kształtujemy prawidłowe postawy społeczne u dzieci, właściwe nawyki w zakresie prawidłowej, bezpiecznej zabawy. Pragniemy, aby wszystkie przedszkolaki znały zasady kulturalnego zachowania się oraz używały zwrotów grzecznościowych. Dzięki tym działaniom dzieci w naszym przedszkolu są uśmiechnięte i szczęśliwe!

MARCHEWKOWY DZIEŃ - galeria zdjęć

Poniedziałek w Przedszkolu Publicznym nr 12 był wyjątkowy – marchewkowo – pomarańczowo – witaminowy. W tym dniu w każdej grupie zagościł pomarańczowy kolor, a dzieci  poznawały właściwości zdrowotne marchewki oraz innych warzyw i owoców. Były wesołe piosenki o zdrowym odżywianiu, wierszyki i tańce. Następnie każda  grupa wykonywała marchewkowe plakaty promujące zdrowe odżywianie, był również świeżo wyciskany sok z marchewki, a na obiad oczywiście zupka marchewkowa z nutką pomarańczy. Wszystkie podejmowane działania mają utrwalać u dzieci wiedzę dotyczącą zdrowego odżywiania, a także zachęcić do zjadania warzyw i owoców, które są źródłem witamin.

ZABAWY NA ŚWIEŻYM POWIETRZU  - galeria zdjęć

Zabawy pod chmurką dostarczają nam wiele pozytywnych emocji, a przede wszystkim zdrowia. Korzystając z ciepłych, październikowych dni spędzamy wiele przyjemnych chwil na świeżym powietrzu. Taki rodzaj aktywności pobudza do pracy układ krążenia i wzmacnia odporność. W czasie zabawy pracują wszystkie mięśnie i układ kostno – stawowy, a to jak wiadomo jest niezwykle istotne dla rosnącego przedszkolaka.

JESTEŚMY BEZPIECZNI  - galeria zdjęć

W październiku w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z policjantkami. Tematem spotkania było utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu i w domu. Panie policjantki, w formie praktycznej, przypomniał podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię. Następnie wytłumaczył jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się  o pomoc w sytuacji zagrożenia. Policjantki poinformowały i zademonstrowały dzieciom  również, w  jaki sposób należy się zachowywać podczas ataku psa. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonych gości. Bardzo chętnie brały również udział w przygotowanych konkursach i zagadkach. Przymierzając policyjną czapkę, kamizelkę, policyjny „lizak” choć na chwilę mogli poczuć się jak prawdziwi policjanci na służbie.

NASZA MAŁA OJCZYZNA -  galeria zdjęć

Nasze przedszkolaki wybrały się na wycieczkę, która miała na celu przybliżenie im wiadomości o naszej małej Ojczyźnie. Podczas wycieczki dzieci z grupy VI zwiedziły Ratusz, Rynek, Podziemną Trasę Turystyczną oraz wiele innych ciekawych miejsc stolicy Podkarpacia  Ponadto utrwaliły zasady ruchu drogowego. Podczas wycieczki przestrzegały zasad bezpiecznego poruszania się po chodniku, przechodzenia przez jezdnię na zielonym świetle i po pasach oraz zwracały uwagę na znaki drogowe. Oczywiście podczas poruszania się po mieście dzieci były zaopatrzone w kamizelki odblaskowe. Dzięki nim nasze przedszkolaki „świecą przykładem” podczas pieszych wycieczek.

"ZDROWA" KORESPONDENCJA Z WIELKIEJ BRYTANII - galeria zdjęć

W związku z nawiązaną współpraca z przedszkolem z Wielkiej Brytanii - Przedszkolaki systematycznie wymieniają się korespondencją z angielskim przedszkolem. W tym roku postanowiliśmy wzajemnie ubogacić swoją wiedzę na temat zdrowego stylu życia. Jakie zdrowe posiłki jedzą przedszkolaki z zaprzyjaźnionego przedszkola? Jakie angielskie danie są pyszne i zdrowe? Co robić by być zdrowym? Odpowiedzi na te wszystkie pytania uzyskaliśmy odczytując (samodzielnie) list z Wielkiej Brytanii.

WIZYTA STRAŻY POŻARNEJ - galeria zdjęć

W tym tygodniu odwiedzili nas strażacy z Miejskiej Straży Pożarnej w Rzeszowie. Dzieci miały okazję zapoznać się ze sprzętem potrzebnym strażakom w ich pracy, przymierzały hełm strażacki. Wóz strażacki zrobił na dzieciach (szczególnie tych najmniejszych) ogromne wrażenie. Strażacy chętnie odpowiadali na pytania, przedszkolaków ale też sprawdzili znajomość numerów alarmowych przez dzieci. Największą frajdę sprawiło przedszkolakom pryskanie wodą z węża strażackiego. Było to cenne spotkanie dla dzieci, gdyż dowiedziały się jak trudna i odpowiedzialna jest praca strażaka. Zaciekawione dzieci z pewnością dobrze zapamiętały numery alarmowe 112 oraz 998.

NASZE ŚWIEŻAKI - galeria zdjęć

Przedszkolaki z grupy I łącząc naukę z zabawą przyniosły do przedszkola swoje ulubione warzywno-owocowe pluszaki- „Świeżaki”. Podczas zabaw dzieci nazywały maskotki rozpoznając nazwy owoców i warzyw, segregowały pluszami wg rodzajów, dzieliły ich nazwy na sylaby i utrwalały kolory. Podczas zajęć dzieci również słuchały wiersz, dzięki któremu poznały wartości odżywcze warzyw i owoców. Najważniejszy aspekt zajęć został osiągnięty – dzieci wiedzą jak bogate w witaminy są owoce i warzywa.

SADZIMY DRZEWO - galeria zdjęć

Dzieci z grupy VI wykonały bardzo ważne zadanie - na terenie naszego przedszkola posadzili przy pomocy nauczyciela swoje drzewko (otrzymane na warsztatach „Dzieciaki sadzeniaki”). Akcja sadzenia drzewka sprawiła dzieciom wiele radości i być może będzie zalążkiem do prawdziwej postawy przyjaciela przyrody w dalszym życiu.

ROBIMY MARCHEWKOWO - JABŁKOWĄ SURÓWKĘ! PYCHA! - galeria zdjęć

Warzywa i owoce pełnią bardzo ważną rolę w żywieniu człowieka gdyż zawierają cenne witaminy i składniki mineralne – to już doskonale wiedzą dzieci z grupy II. Korzystając z darów jesieni przygotowały surówkę
z marchewki i jabłka. Podczas zajęć dzieci uczyły się również jak higienicznie wykonać potrawę oraz bezpiecznie posługiwać się tarką. Własnoręcznie wykonany posiłek smakuje podwójnie pysznie! Większość dzieci prosiła
o dokładkę! Wszystkie dzieci postanowiły, że codziennie będą spożywać warzywa i owoce pod różnymi postaciami jako źródło witamin.

EKOLOGICZNY CZERWONY KAPTUREK - galeria zdjęć

 

Dzieci z całego przedszkola miały przyjemność obejrzenia ekologicznego teatrzyku „Czerwony Kapturek”. Wspaniała gra aktorów, barwna sceneria oraz humorystyczny sposób przedstawienia przygód Czerwonego Kapturka bardzo dzieciom przypadły do gustu. Najważniejszym jednak atutem teatrzyku było zwrócenie szczególnej uwagi na aspekt dbania o przyrodę przez aktorów. Przedszkolakom przypomniano, że nie wolno hałasować w lesie ani go zaśmiecać. Po przedstawieniu jeden z aktorów wytłumaczył i zademonstrował dzieciom jak należy segregować śmieci. Po przedstawieniu dzieci z całego przedszkola omówiły w grupach treść teatrzyku. Teraz już każdy przedszkolak doskonale wie jak dbać o przyrodę.

 

DZIECIAKI SADZENIAKI - galeria zdjęć

 

Dzieci z grupy VI wzięły udział w wyjątkowych warsztatach dla dzieci w Leroy Merlin „Dzieciaki sadzeniaki”. Celem warsztatów było nauczenie dzieci pielęgnacji roślin i rozbudzanie w nich zainteresowań przyrodą.

Warsztaty składały się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej:

Część teoretyczna obejmowała prezentacje o świecie roślin przygotowaną specjalnie dla dzieci. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach: zadawały pytania, rozwiązywały zagadki, odpowiadały na pytania prowadzącego. Na zajęciach praktycznych natomiast dzieci otrzymały rękawiczki, łopaty, konewki, doniczki, kolorowe kwiaty i przesadzały małe rośliny ozdobne. Fakt samodzielnego sadzenia roślin sprawił ogromną frajda dla wszystkich dzieci! Na zakończenie warsztatów dzieci otrzymały również drzewko do posadzenia w ogrodzie przedszkolnym.

 

WYCIECZKA NA SKRZYŻOWANIE - galeria zdjęć

 

Dzieci z grupy VI wybrały się na wycieczkę do skrzyżowanie. Celem wyprawy było poznanie zasad bezpiecznego poruszania się po drogach. Dzieci dowiedziały się, jak bezpiecznie przejść na drugą stronę ulicy, a także poznały wygląd znaku drogowego, informującego o przejściu dla pieszych. Dzięki tej wycieczce będą wiedziały kiedy i w jakim miejscu powinny przejść przez ulicę.

TURNIRJ SPRAWOŚCIOWY O PUCHAR "REKSIA"

PRZEDSZKOLAKI BIEGAJĄ

MIĘDZYPRZEDSZKOLNY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ " KAŻDY Z KAŻDYM"

MIĘDZYPRZEDSZKOLNY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ - DALSZE ROZGRYWKI, PODSUMOWANIE, ROZDANIE NAGRÓD