• DYSCYPLINA BEZ PŁACZU

• Dyscyplina wg Słownika Języka Polskiego to między innymi: zasady regulujące sposób zachowania, postępowanie w określonym środowisku, w danej grupie ludzkiej; porządek, posłuszeństwo, posłuch, subordynacja;
          stan uporządkowania czyjegoś sposobu postępowania, systemu wartości; rygor moralny, samokontrola.

Dyscyplina to bardzo skomplikowana i złożona kwestia. My dorośli chcemy cieszyć się swoimi dziećmi, unikać stresowania się drobiazgami oraz przebaczać naszym dzieciom i sobie. Jednak istnieje bardzo dużo rzeczy, do których powinniśmy skłonić dziecko lub od których musimy je odwieść. Wiele codziennych obowiązków wymaga wykonania, a dzieci nie zawsze słuchają, nie zawsze robią rzeczy tak, jak byśmy tego chcieli i dysponują jeszcze niedojrzałą wiedzą oraz kontrolą nad emocjami.

Cele stosowania dyscypliny:

1. Bezpośrednie poprawianie negatywnych zachowań

2. Przekazywanie życiowych lekcji

4. Budowanie relacji między rodzicami i dzieckiem

Łatwiej będzie zrozumieć cele dyscypliny  i  zastosowania jej czterech elementów w oparciu o konkretny przykład, aby lepiej zrozumieć ich wpływ na niemal każdy problem wychowawczy.

Sytuacja: Dziecko ma napad złości w sklepie, ponieważ rodzic nie chce kupić mu nowej zabawki.

1. Bezpośrednie poprawianie negatywnych zachowań- Zabierz dziecko do łazienki lub pustego zakątka sklepu, poczekaj, aż atak złości minie.

2. Przekazywanie życiowych lekcji – Nie można mieć wszystkiego czego się pragnie. Należy wyrażać swoje emocje we właściwy sposób.

3.Dawanie narzędzi służących budowaniu zdolności samodyscypliny                             i kontrolowania emocji – Pomoc dziecku w sporządzeniu listy zabawek, których pragnie, ale na razie nie może mieć.

4. Budowanie relacji między rodzicami i dzieckiem – Okaż dziecku autorytet, zrozumienie i cierpliwość.

Poniżej zostanie przedstawione kilka z najczęściej występujących i najbardziej frustrujących zachowań, oczywiście nie jest to pełen obraz codziennego życia, lista ta mogłaby być na pewno dłuższa.

Typowe niewłaściwe zachowanie przedszkolaka

Jak pomóc przedszkolakowi            w rozwinięciu właściwej postawy

Wszędzie zostawia brudne naczynia

Niech zostawia swoje naczynia na stole w kuchni lub w zlewie

Zostawia sterty brudnych ubrań na podłodze w sypialni

Niech wkłada brudne ubrania do kosza w łazience

Dyskutuje z rodzicami, kiedy proszą, aby coś zrobiło

Grzecznie poprawiaj niewłaściwe wypowiedzi. Ucz dziecko wyrażania negatywnych emocji w dopuszczalny sposób

Krzyczy lub używa wulgarnego języka

Zachęcaj dziecko do rozmowy                 o uczuciach, pomagaj mu znajdować rozwiązania problemów

Ma lekceważący stosunek do przedmiotów

Nie pozwalaj na gromadzenie zbyt dużej ilości nieużywanych zabawek, nie od razu wymieniaj popsute zabawki na nowe

Wciąż siedzi przed telewizorem lub komputerem i nie chce być aktywne ruchowo

Nie traktuj telewizora lub komputera jak niańki. Przywiązuj dużą wagę do zabawy na świeżym powietrzu

Kłamie w dużych i małych sprawach

Nie każ dziecka za błędy, ucz go szczerości

Nie komunikuje się z rodzicami

Codziennie znajdź czas na wysłuchanie dziecka, zachęcaj je do rozmów

Brakuje mu zdolności społecznych, zachowuje się niewłaściwie

Konsekwentnie i grzecznie przypominaj dziecku o dobrych manierach, np. używania słów: „proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry, itp

Ignoruje polecenia rodziców

Wydawaj przejrzyste i konkretne, krótkie polecenia, patrząc dziecku            z bliska w oczy

Zapomina o swoich obowiązkach

Wprowadź codzienne zwyczaje dotyczące sprzątania

Kłóci się z rodzeństwem

Spełniaj rolę rozjemcy w dziecięcych kłótniach, ucz samodzielnego rozwiazywania konfliktów.

Rodzicu, jeśli zastanowisz się przez chwilę nad przyszłością, nad tym, dokąd zmierza Twoje dziecko, będziesz w stanie podejmować lepsze, skuteczniejsze decyzje wychowawcze. Ale nie myśl, że tak już będzie za każdym razem, każdego dnia. Nie , nic z tych rzeczy! Życie jest zbyt skomplikowane, a najukochańsze nawet dziecko, wprowadza jednak do niego trochę??? chaosu. Mimo to, jak masz coś co wskazuje Ci drogę, to końcowy efekt zawsze jest lepszy.

Opracowała: Izabela Pałęcka